آمار استنباطی

آمار استنباطی


در تحقيقات رفتاري ، معمولا ناچاريم رفتار يک يا چند گروه از افراد يک جامعه را مورد مطالعه قرار دهيم . مسلما شاخص هاي آماري که از گروه نمونه به دست مي آيد ، برابر با پارامترهاي جامعه نيست . هر چه نمونه ما معرف جامعه مورد نظر باشد ، شانس اين که بتوانيم پارامترهاي جامعه را از روي آن برآورد کنيم و يا نتايج نمونه را به جامعه تعيمي دهيم بيشتر است .


آمار استنباطي هنگامي موضوعيت پيدا مي کند که نمونه گيري وجود داشته باشد . بنابراين وقتي تمام جامعه مورد مطالعه قرار گرفته باشد ، به کار گيري روش هاي آمار استنباطي موضوعيت ندارند .


در تحقيقات رفتاري ، براي پاسخ گويي به دو نوع سوال ، از آمار استنباطي استفاده مي شود .


نوع اول : آيا گروه نمونه به جامعه مورد نظر تعلق دارد يا خير ؟


نوع دوم : آيا دو گروه مورد مشاهده با هم تفاوت دارند ؟ به عبارت ديگر آيا دو گروه به يک جامعه تعلق دارند يا متعلق به جامعه هاي متفاوت تعلق دارند ؟


مثال : انجمن بين المللي ارزشيابي پيشرفت تحصيلي ، به طور مستمر به ارزشيابي ابعاد گوناگون پيشرفت تحصيلي در کشورهاي عضو مي پردازد . مسلما اين انجمن نمي تواند تمام دانش آموزان ملل مختلف را مورد مطالعه قرار دهد لذا بر اساس يک برنامه نظام مند ، و با نمونه گيري ، اطلاعات را جمع آوري کرده و گزارش مي کند . بخش عمده اي از گزارش انجمن ياد شده ، به بررسي نوع دوم اختصاص دارد . مثلا آيا پيشرفت در درس علوم نزد کشورها يکسان است يا خير !؟


حال فرض کنيم ، گزارش هاي اين انجمن را براي کشور بپذيريم . حال مسوول يک استان مي خواهد بداند که عملکرد دانش آموزان آن استان با گزارش هاي انجمن ياد شده براي ايران ، يکي است يا خير ؟ نمونه اي انتخاب مي کند و نتايج را با گزارش انجمن ياد شده مقايسه مي کند . اين مورد سوالي از نوع اول است .


نتايج حاصل از نمونه ها هيچگاه يکسان نيست ! پس مقداري خطا و احتمال وارد محاسبات وارد مي شود .بنابراين در آمار استنباطي فرضيه آزمايي صورت مي گيرد و احتمال درستي فرضيه ها به آزمون گذاشته مي شود !


با توجه به موارد فوق ، اين فرضيه مورد مطالعه قرار مي گيرد که ” نتايج حاصل از نمونه با نتايج جامعه يکسان است ” و يا در نوع دوم فرضيه اي که به آزمون گذاشته مي شود ، اينست که “نتايج دو گروه يکسان است ” . به بيان ديگر ، مراد اين است ، اگر چه نتايج مشاهده شده اختلاف دارند ، اما با احتمالي معين ، تفاوت معني دار نيست و ناشي از خطاي نمونه گيري است !  اين فرض يکساني و يا عدم تفاوت را فرضيه صفر يا پوچ مي نامند . بديهي است که فرضيه مقابل نيز وجود دارد .


احتمال


مواردي که مثال زده مي شود ، تقريبا از بديهيات ، محسوب مي شود . اگر يک سکه سالم را پرتاب کنيم شانس آمدن خط ، پنجاه درصد است . اگر يک تاي سالم را پرتاب کنيم شانس آمدن عدد ۳ براير با يک ششم است . اگر به يک تست چهار گزينه اي به طور تصادفي پاسخ دهيم ، شانس درست بودن پاسخ يک چهارم است .


حال بيايم هر کدام از موارد بالا را ۶۰ مورد انجام دهيم ، تئوري مي گويد ، ۳۰ مشاهده خط ، ۱۰ مشاهده رويه ۳ و پانزده پاسخ صحيح بايد انتظار داشته باشيم . اما اين تئوري است و در عالم واقع زماني رخ خواهد داد که تعداد دفعات آزمايش خيلي زياد شود.


تمرين ۱ : تعداد دانش جويان يک مرکز ، حسب رشته تحصيلي و جنسيت به شرح زير گزارش شده است .


نوشته آمار استنباطی اولین بار در کافه فروش. پدیدار شد.

دانلود مستقیم فایل

به شما بازدید کننده محترم پیشنهاد میکنیم برای دانلود مقالات بیشتر به سایت اصلی ما مراجعه کنید کلیه مقاله ها به صورت اشتراکی و تایید شده در سایت قرار گرفته و همگی به صورت کامل می باشند ، پس از پرداخت هزینه محصول می توانید به مقاله دسترسی پیدا کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل از قسمت ارتباط با مدیریت سایت با ما در ارتباط باشید ./themes/default/images/download.gif مشاهده اطلاعات کامل این محصول
ADS Here !!!