اصول و مبانی مدل تعالی ( سرآمدی ) سازمانی EFQM

اصول و مبانی مدل تعالی ( سرآمدی ) سازمانی EFQM


تعریف تعالی سازمانی


مدل تعالی ؛ ساختار مدیریتی است که با تکیه براصول و مفاهیم اساسی و توجه داشتن به معیارهای اصلی مدیریت کیفیت فراگیر و سیستم خودارزیابی موجبات پیشرفت و بهسازی را فراهم میکند.


مدل تعالی ؛ ابزاری جهت سنجش میزان استقرار سیستمها در سازمان و خودارزیابی و راهنمایی است که مسیر فعالیت مدیران را برای بهبود عملکرد شناسایی و تعیین میکند . بنابراین پیام کلیدی مدل تعالی متکی بر پاسخ دادن به دو سوال است که چگونه این مدل بعنوان یک ساختار مدیریتی مناسب و منطقی شناسایی میشود و چه کسانی می توانند در این زنجیره ارتباط و تعاملات نقش اساسی را ایفا کند. سطح اول این مدل اهداف کلی و در سطح بعدی اهداف کلی به درجات و مقیاس های کمی و قابل انداره گیری تجزیه و تبدیل میشود .


مزایای مدل تعالی سازمانی 1. این مدل از فرآیندهای سازمانی سیستماتیک و فراگیر برخوردار است .

 2. نسبت به تغییر و تحول و نیازهای ذی نفعان واکنش سریع دارد.

 3. به نتایج کسب شده توسط سازمان توجه ویژه ای دارد.

 4. ارزیابی مبتنی بر واقعیات است .

 5. مشارکت گسترده کارکنان در انجام امور را مد نظر قرار میدهد.

 6. نقاط قوت زمینه های بهبود پذیر در این مدل قابل شناسائی است .

 7. زبان مشترک مدیریت و کارکنان را فراهم میکند.

 8. تبادل تجربیات درون و بیرون سازمان با بکار گیری ابزار الگو برداری صحیح صورت میگیرد.

 9. به منظور سر آمد کردن سازمان از روش خود ارزیابی استفاده می شود.

 10. محرکی برای یادگیری های فردی و سازمانی است.

 11. نشان دادن تصویری واقعی از کیفیت فعالیتهای سازمان

 12. شناسایی حوزه های تمرکز فعالیتهای بهبود

 13. ساماندهی طرحهای بهبود در چارچوبی واحد


معیارهای نه گانه مدل تعالی سازمانی


سازمانها جهت خودارزیابی و سنجش خود با دیگر سازمانها نیازمند ابزاری ویژه و مناسب و دارای ساختار مدیریتی میباشند که مدلهای تعالی دارای این ویژگی است .


این مدل دارای نه معیار است پنج معیار توانمندسازها: رهبری ، خط مشی و استراتژی ، کارکنان، مشارکتها و منابع ، فرآیندها و چهار معیار نتایج : نتایج مشتریان ، نتایج کارکنان ، نتایج جامعه و نتایج کلیدی عملکرد


معیارهای توانمندساز ، آنچه را که یک سازمان انجام میدهد پوشش میدهند و عواملی هستند که سازمان را برای رسیدن به نتایج عالی توانمند می سازد و معیارهای نتایج ، نتایجی هستند که یک سازمان بدست می آورد و بیان کننده دستاوردهای حاصل از اجرای مناسب توانمندسازها هستند.


نوشته اصول و مبانی مدل تعالی ( سرآمدی ) سازمانی EFQM اولین بار در کافه فروش. پدیدار شد.

دانلود مستقیم فایل

به شما بازدید کننده محترم پیشنهاد میکنیم برای دانلود مقالات بیشتر به سایت اصلی ما مراجعه کنید کلیه مقاله ها به صورت اشتراکی و تایید شده در سایت قرار گرفته و همگی به صورت کامل می باشند ، پس از پرداخت هزینه محصول می توانید به مقاله دسترسی پیدا کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل از قسمت ارتباط با مدیریت سایت با ما در ارتباط باشید ./themes/default/images/download.gif مشاهده اطلاعات کامل این محصول
ADS Here !!!