نظريه خلق الساعه

نظريه خلق الساعه

نظريه خلق الساعهدر تورات آمده خدا جهان و جانداران را در شش روز آفريده است . اين قديمي ترين نوشته يي است كه به بحث راجع به جانداران مي پردازد. نظريه هاي بعدي شامل نظريه خلق الساعه يا به وجود آمدن موجودات زنده از مواد بي جان و نظريه ثبوت انواع است كه تا قرن هجدهم ميلادي قابل قبول بودند.
معتقدان به ثبوت انواع باور داشتند كه هر جانوري وقتي آفريده مي شود براي هميشه بدون تغيير مي ماند و قادر به تغيير دادن خاصه هاي خود نيست .
از قرن ششم تا قرن چهارم قبل از ميلاد ارسطو فكر مي كرد كه امكان دارد گونه هاي مختلفي از جانداران به توالي يكديگر به وجود آمده باشند. و ظهورشان به صورت تصادفي و بدون ارتباط با يكديگر صورت نگرفته باشد. تاريخي بودن ماهيت توالي و پيوستگي جانداران البته ناشناخته بود.يك پزشك ايتاليايي فرانچسكو ردي با استفاده از آزمايشاتي نشان داد كه جانداران نمي توانند از مواد بي جان به وجود بيايند و نظريه خلق الساعه بودن را رد كرد. نظريه خلق الساعه بودن به كمك آزمايشات پاستور كاملا بي اعتبار شد.خالي از لطف نيست كه بگوييم در ميان فلاسفه مسلمان در عصر طلايي تمدن اسلامي «ابن سينا» نظريه خلق الساعه را به گونه يي رد مي كند. هم اوست كه مي گويد گاهي باورها راجع به مسائل ماورايي غيرعقلاني است كه در اين موارد او با استناد به كتاب و سنت در پي توجيه آنها بر مي آيد. نظريه خلق الساعه اگر چه از لحاظ عقلي نظريه يي باطل است اما در نزد فلاسفه اسلامي توجيه فلسفي دارد. در اين باب ابن سينا به وجوب و امكان اشاره مي كند و ملاصدرا با آوردن دلايلي مبني بر اينكه از نيستي هم مي تواند هستي به وجود بيايد، خلق الساعه را توجيه مي كند.

دانلود مستقیم فایل

به شما بازدید کننده محترم پیشنهاد میکنیم برای دانلود مقالات بیشتر به سایت اصلی ما مراجعه کنید کلیه مقاله ها به صورت اشتراکی و تایید شده در سایت قرار گرفته و همگی به صورت کامل می باشند ، پس از پرداخت هزینه محصول می توانید به مقاله دسترسی پیدا کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل از قسمت ارتباط با مدیریت سایت با ما در ارتباط باشید ./themes/default/images/download.gif مشاهده اطلاعات کامل این محصول
ADS Here !!!